تمرینات عملی و لذت بخش در برندسازی در شبکه های اجتماعی

برند سازی یا برندینگ فعالیتی مستمر و پویاست که یک طرف این پروسه شما و شرکت و برندتان هستید و طرف دیگر، کاربرانی که کم و بیش شما را می شناسند و یا حتی اصلا نمی شناسند. با استفاده از روش های برندینگ در شبکه های اجتماعی که در این مطلب آرتا به آن پرداخته است می توانید سریع تر از حالت عادی یا دست روی دست گذاشتن به امید معروف شدن، به اهداف برندینگ خود دست یابید. 

زمان تعامل کاربران را مورد بررسی قرار دهید

برای برندسازی موثر باید بدانید کاربران و مخاطبین شما در چه زمانی، به ارتباط با شما اقدام می کنند. برای مثال، Bump Club گروهی است مرتبط با مادر و کودک است. این گروه با تحقیق دانسته اند که مادران شیر ده در ساعت 3 صبح در حال تغذیه ی کودک خود، عموما با گوشی های هوشمند خود با پیج های وابسته و مرتبط با خودشان در ارتباط هستند. از این رو در این زمان به سوالات مربوطه به خوبی پاسخ می دهند و به تعامل با برند مورد نظر می پردازند.

توصیه آرتا مارکتینگ: به راحتی می توانید به کامنت های محتوای صفحه ی خود دقت کنید و ساعت های ثبت شده را مورد بازبینی قرار دهید و از میان آن ها ساعت مشترک و پر بازدید صفحه ی خود را استخراج کنید! به همین سادگی! 

 

همچنان مسابفه بر گزار کنید

کاربران به مسابقه هایی با جوایز مشخص علاقه دارند.  تحقیقات نشان داده است که جوایزی نظیر کارت هدیه ی پول، و اشیای زینتی، بسیار مورد استقبال کاربران واقع شده است. بنابراین یک مسابقه می تواند یک تفریح برای مخاطبین باشد و به آن ها نشاط دهد.

توصیه آرتا مارکتینگ: در برگزاری مسابقه زیرکانه، کار کنید. یک مسابقه که به کسب و کار و برند شما مربوط می شود، می تواند کاربران را با شما و برند تان بیشتر آشنا کند و آنان را به تعامل بیشتر در آینده با برندتان ترغیب کند.

استفاده از دو در خواست "لایک کردن " یا " اشتراک گذاری " به جای پاسخ سوالات!

زمانی که در حال طراحی سوال برای کاربران هستید به جای نوشتن گزینه های مختلف، تنها، دو گزینه برای پاسخ گویی ایجاد کنید. این دو گزینه شامل لایک کردن و اشتراک گذاری می تواند باشد.  به مثال زیر دقت کنید :

آیا شما تا کنون به فکر طراحی یک فروشگاه اندرویدی بوده اید ؟

لایک = فروشگاه دارم

اشتراک گذاری   share ) = می خواهم فروشگاه بزنم! )

به همین راحتی می توانید به تعداد زیاد مطالب خود را به اشتراک بگذارید.

توصیه آرتا مارکتینگ:  سعی کنید گزینه ای را برای اشتراک گذاری انتخاب کنید که حدس می زنید، پاسخ بیشتر کاربران است.

 

از پست های عاطفی دریغ نکنید

چیزی که در تمام کاربران، به طور اشتراکی وجود دارد، احساس و عاطفه است. کمتر کسی پیدا می شود که به یک روز بارانی علاقه نداشته باشد، یا اینکه از تماشای طلوع یا غروب در کنار دریا لذت نبرد. بنابراین در پست های خود از یک عکس زیبا و یک جمله ی کوتاه استفاده کنید و با کاربرانتان همدلی کنید. این همدلی ها زمینه ی ایجاد ارتباطی قوی و مورد اعتماد را فراهم می آورد

توصیه آرتا مارکتینگ: شما می توانید یک روز را به بررسی پروفایل کاربران خود اختصاص دهید و مهم ترین و بیشترین، پست های عاطفی آنان را مورد بررسی قرار داده، و محتوایی شبیه به پست های روی wall کاربران ایجاد کنید. مطمئن باشید که اگر کارتان را به خوبی انجام دهید کاربر هم آن را لایک می کند و هم به اشتراک می گذارد.

 کاربران را بخندانید

کاربران در شبکه های اجتماعی به دنبال تجربیات انسانی هستند و به خودی خود به دنبال تجربیات برند ها نیستند. کاربران عموما در جستجوهای خود به دنبال چیزی می گردند که به آن ها تازگی و طراوت بدهد. زمانی که شما یک محتوا ایجاد می کنید که هم کاربران خود را از طریق آن می خندانید هم به آن ها امیدواری منتقل می کنید، در واقع محتوای خود را بیش از هر چیز دیگری لایک پذیر، اشتراک پذیر و پر بازدید تر می کنید.

توصیه آرتا مارکتینگ: در صورتی که بتوانید محتوای طنز و فراگیر و عمومی در مورد برندتان ایجاد کنید می توانید با یک تیر چند نشان بزنید!

 

محتوای سرگرم کننده را جدی بگیرید

در پروسه ی برندینگ، نباید تمام تمرکزتان را روی فروش قرار دهید. وجود عناصر سرگرم کننده در صفحه ی شبکه اجتماعی تان می تواند استارت یک رابطه ی خوب برای شما با کاربرانتان باشد. همین کاربران اگر با شما احساس آرامش کنند قطعا برای موفقیتتان هم تلاش خواهند کرد. بنابراین از عکس های خنده دار، عکس های لحظه ای ( اصطلاحا یهویی ) ، و به طور کلی مطالبی که جنبه ی سرگرمی دارند هم استفاده کنید.

توصیه آرتا مارکتینگ: روزانه دو تا سه پست را به برند خود اختصاص دهید، و به همین میزان هم روی مدل های دیگر تولید محتوا کار کنید. پروفایل شخصی خود را هم در صفحه ی رسمی معرفی کنید و در آن بیشتر از محتویات سرگرم کننده و طنز استفاده کنید.

 

از طریق عکس تاثیر گذار تر باشید

تحقیقات نشان می دهد که کاربران نسبت به چیزی که می بینند بیشتر واکنش نشان می دهند. در این تحقیق بر اساس محتوای صوتی و متنی و تصویری به این نتیجه دست یافتند که، تنها 10 درصد از افرادی که چیزی را می شنوند به کار می گیرند، در کنار این تنها 20 درصد از افرادی که مطالبی را می خوانند تحت تاثیر قرار می گیرند اما به طور شگفت انگیزی تنها 80 درصد از افرادی که محتوای تصویری را می بینند، نسبت به آن واکنش نشان می دهند. بنابراین با استفاده از اینفوگرافیک یا عکس هایی که داستانی بلند در خود دارند می تواند روی کاربران تاثیر بهتری داشته و آنان را به تعامل با خود وادار کند.

توصیه آرتا مارکتینگ: می توانید از متن های مهم در سایت های دیگر استفاده کرده و از آن ها اینفو گرافیک بسازید و بدین طریق کاربران را بیش از دیگران، به خود جذب و وفادار کنید.

 

محتوای ارزشمند ایجاد کنید

کاربران به محتوایی که به آن ها حسی خوب یا تجربه ای ارزشمند، بدهد، علاقه نشان می دهند. بدین صورت می توانید محتوای آموزشی یا سرگرم کننده ایجاد کنید و کاربران را به شبکه ی خود جذب کنید. این دو نمونه محتوا یعنی مطالب آموزشی و سرگرم کننده، بیشترین مخاطبان را به خود جذب کرده اند.

توصیه آراتامارکتینگ: توجه داشته باشید در مطالب سرگرم کننده هرگز توهین و حسی از بی احترامی به کاربر دیده نشود، چرا که با این کار تمام کارهایتان بی نتیجه خواهد ماند. تلاش کنید محتوای طنز را از هر جهت مورد بررسی قرار دهید.

 

شفاف و مستمر به فعالیت خود ادامه دهید

یک رابطه ی شفاف کلید اصلی ایجاد و استمرار یک رابطه است. زمانی که ما به طور واضح و مستمر در شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک، توییتر و اینستاگرام فعالیت داشته باشیم کاربر این را با تمام وجود خواهد فهمید که، واقعا پشت لوگوی صفحه ی شما ، فرد یا افرادی وجود دارند که برای آنان تلاش می کنند.

توصیه آرتا مارکتینگ: لطفا فعال باشید! همین...

 

از بیان داستام موفقیت خود و تجربیاتتان دریغ نکنید.

زمانی که شما با کاربرانتان در مورد تجربیات ارزنده ی کسب و کار و حتی زندگی خود صحبت می کنید، آن ها این حس را دارند که برایتان واقعا ارزشمند هستند. چرا که با بیان تجربیات سعی دارید به آن ها مسیر درست را بیاموزید و این احساس خوب، موجب ارتباطات عمیق تر، و اعتماد آنان به شما می شود. این پروسه نهایتا به برند سازی شما و وفاداری آنان به برند شما می انجامد.

توصیه ی آرتا مارکتینگ: در این باره هر گز خساست به خرج ندهید و سعی کنید کاربرانتان را غنی کنید. مطمئن باشید که نتیجه ی آن بیش از چیزی که منتقل کرده اید، به خودتان باز خواهد گشت.

شما برای ترویج برند خود از چه روش هایی تا کنون در بازاریابی اینترنتی خود استفاده کرده اید؟ آیا به روش های ذکر شده اعتقاد دارید؟ و یا اینکه اصلا از این روش ها در کسب و کار خود استفاده کرده اید؟ به طور کلی روش موثر در برندسازی شما چیست؟

به ابهامی برخوردید یا سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید. تا سریع تر پاسخگوی شما باشیم.

تماس با ما!
021-91028610
بخش آموزش
پرسش های متداول
مرکز توسعه
همه چیز درباره API ها