چگونه ابزارهای سیار مشتریانی وفادار به ارمغان می آورند

با توجه به اینکه این روزها بحث بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی سیار حسابی گرم شده است، بسیاری از بازاریابان، به این فکر می کنند که چگونه رها ساختن مشتری ها با یک اپلیکیشن فروشگاهی می تواند به فروش بیشتر ما کمک کند. این ابهام را در قالب یک پرسش به شما پاسخ می دهیم

پرسش: چگونه موبایل می تواند مشتریان را به شما وفادار کند؟

وفادارای خریداران، یا به عبارت دیگر، داشتن مشتریانی که بعد از خرید اول، بارها و بارها، به سمت فروشگاه شما بیایند کلید موفقیت هر برند FMCG است. FMCG ها به طور کلی به معنی کالاهایی هستند که مدت زمان مصرف آن ها کوتاه است. این گونه محصولات به ازای هر فروش سود زیادی ندارند و فروشنده ها و تولید کننده ها بر مبنای فروش زیاد آنها سودذ به دست می آورند. از جمله ی این کالا ها می توان به وسایل آشپزخانه نظیر شوینده ها و خوراکی های کنسرو شده و ... اشاره داشت. وجود یک جریان درآمد زای پایدار از یک گروه خریدار، به بازاریابان اجازه می دهد که فرصت و بستر کافی برای یافتن مشتریان جدید داشته باشند. از طرفی وجود جریان ثابت خریداران نشان از وفادارای و رضایت مشتریان دارد که چنین مشتریانی، دوست دارند، تجربیات خرید و مصرف خود را با دیگران باز گو کنند.

البته بسیاری از فروشندگان ترس بارزی از درگیر کردن خریداران با گوشی های هوشمند دارند چرا که آن ها اعتقاد دارند که با وجود چنین بسترهایی، خریداران آگاه تر از گذشته می شوند و رقابت ها شدید تر می شود و این می تواند در وفادارای مشتریان نسب به آن ها خلل ایجاد کند. ما اینجا اعتقاد داریم که در کنار این ترس که تقریبا بی ریشه است، برند ها در موقعیتی قرار دارند که می توانند وفادارای کاربران موبایل یا ابزارهای سیار را بیشتر کنند.

در مورد وفاداری مشتری ها باید این را مد نظر داشت که وفاداری مشتری صرفا به معنی علاقه ی مشتری ها به برند شما نیست. این بزرگ ترین چالش کسب و کارها و برند هاست که چگونه بدون وجود علاقه ی مشتری ها، استراتژی های بازاریابی خود را حفظ کنند.

با این حال وفادارای مشتری ها هدف بسیاری از برند ها نیست چرا که خرید یکی از نیازهای مردم است و این روندی عادی است بنابراین یک رویداد مرسوم نمی تواند هدف برخی برند ها باشد. با این که این برای افراد و طبقات و البته محصولات خاص متفاوت است، نتیجه ی خرید های مشتریان نشان می دهد که اغلب افرادی که به دنبال محصولات خانگی هستند عموما بارها و بارها از یک برند خرید کرده اند. با این اوصاف مقوله ی فروش از طریق موبایل و وفاداری مشتریان همچنین شاهد خرید های مستمر آن ها بودن اتفاق و پروسه ای است که واقعا هیجان انگیز است.

موبایل این روزها برای خرده فروشان، چیزهایی به ارمغان آورده که کسب و کارشان را رونق بخشیده است. از طریق موبایل می توان، سفارش های مشتری ها را دریافت کرد، با آن ها در تعامل بود و در نتیجه به آن ها پاداش داد. حتی می توان به آن ها پیشنهاد داد و تجربیاتشان را دریافت کرد و با سایر خریداران به اشتراک گذاشت. این رابطه های  شخصی می تواند محبوبیت برند ها را بیشتر کند .

موبایل وسیله ای است که همراه و همدم همیشگی خریداران است و این فرصتی مناسب برای خریداران ایجاد می کند که در هر شرایط زمانی و مکانی با برند محبوب خود ارتباط برقرار کنند. هر چند مشاهده ی محصولات درفروشگاه ها لذت بخش است اما بسیاری از خریداران دوست دارند در منزل شخصی خود، محتویات فروشگاه محبوب خود را مشاهده کنند. از طرفی همین خریداران دوست دارند پیشنهاداتی بر اساس خرید های قبلی خود از سمت برند محبوب دریافت کنند. به هر حال ابزارهای سیار این امکان را برای فروشنده ها فراهم می کنند که بتوانند خریداران خود را به خرید های متمادی و مستمر تشویق کنند. در این باره توصیه می کنیم که مقاله ای بسیار مفید با عنوان پتانسیل های در آمد زایی از طریق بازاریابی سیار یا موبایلی را مورد مطالعه قرار دهید و به استراتژی های بازاریابی سیار و حتی طراحی اپلکیشن فروشگاه خود بیشتر فکر کنید. 

برای برند ها مزایای آشکاری وجود دارد. ابزارهای سیار این امکان را ایجاد می کنند که برند ها کنترلی بر روی خریداران خود داشته و از طریق پروسه های خاصی بر رفتار مشتری در زمان طولانی تاثیر بگذارند و بتوانند تاثیر گذاری بیشتری داشته باشند. برند ها از طریق این ارتباطات مستقیم می توانند وارد طرح های برنده – برنده شده و کاری کنند که خریداران از خرید خود رضایت کامل داشته باشند و این پی ریزی برای مراجعات بعدی نیز می باشد. هر چند این ممکن است برای خرده فروشان برند ها تهدیدی باشد اما حقیقت این است که برند ها نمی توانند بدون وجود خرده فروشی ها و مراجعات مکرر خریداران به آن ها به زندگی خود ادامه دهند. بنابراین خرده فروشی ها نمی توانند مانع از بکارگیری تکنولوژی در کسب و کار خود شوند چرا که از این پروسه هم برند ها سود می برند و هم خرده فروشی ها و هم خود مشتری ها.

کافیست استفاده از ابزارهای سیار بهینه شده و خرده فروشان بدانند که چگونه باید به کاربران و خریداران محصولات خود پیشنهاداتی ارائه دهند.

فروش از طریق ابزارهای سیار به خرده فروشان کمک می کند که از راه دور دست به کارهای خارق العاده ای بزنند و مشتریان را تحت تاثیر قرار دهند و بر تجربیات آن ها بیفزایند و به طور کلی تمایزی بین خود و دیگر خرده فروشی ها ایجاد کنند.

 

 

به ابهامی برخوردید یا سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید. تا سریع تر پاسخگوی شما باشیم.

تماس با ما!
021-91028610
بخش آموزش
پرسش های متداول
مرکز توسعه
همه چیز درباره API ها