بهینه سازی نرخ تبدیل چیست؟

به مقاله ی امروز لایوگالری خوش آمدید!

بهینه سازی نرخ تبدیل یا به اصطلاح (Conversion Rate Optimization (CRO یک فرآیند سیستماتیک جهت افزایش نرخ بازدیدکنندگانی است که یکی از اهداف سایت شما نظیر خرید، تکمیل فرم، ثبت نام در سایت و یا سایر موارد این چنینی را برآورده می کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با مطالعه ی این موضوع تحت اطلاعات ارائه شده توسط سایت معتبر moz.com به بررسی این موضوع مهم بپردازیم....پس خوش آمدید!!

نرخ تبدیل cro

فرآیند CRO شامل درک میزان بازدید کاربران از سایت، عملیات انجام شده توسط آنها و رویدادهایی که باعث خروج کاربر از سایت شده است نیز می شود.

Conversion چیست؟

Conversion یک اصطلاح کلی است و به کاربری گفته می شود که یکی از اهداف و مقاصد سایت (مثل خرید کردن، تکمیل فرم و سایر موارد این چنینی) را برآورده کرده است. این اهداف می توانند در ابعاد و اشکال مختلف ظاهر شوند. به عنوان مثال اگر شما از سایت تان برای فروش محصولات خود استفاده می کنید، بطور حتم هدف کلان شما (macro-conversion) متقاعد کردن کاربر به خرید محصول خواهد بود.

البته ممکن است چندین هدف خرد (micro-conversion) نظیر ثبت نام در خبرنامه و یا سایر موارد این چنینی هم داشته باشید که قبل از رسیدن به هدف کلان خود بخواهید به آنها دست یابید. پس می توان گفت هر سایت یکسری اهداف کلان و یکسری اهداف خرد دارد، در زیر نمونه هایی از این اهداف برای شما لیست شده است.

مثال هایی از اهداف خرد و کلان

نمونه اهداف کلان:

خرید محصول از سایت

شرکت در حراجی

خرید اشتراک سرویس

نمونه اهداف خرد:  

ثبت نام در خبرنامه

ایجاد اکانت

افزودن محصول به سبد خرید

نرخ تبدیل (conversion rate) چیست؟

نرخ تبدیل سایت شما میانگین تعداد دفعاتی است که یک کاربر یکی از اهدافی را که شما برای سایت تان در نظر گرفته اید، عملی می کند. برای این کار شما بایستی تعداد کل دفعاتی را که یکی از اهداف شما (مثل خرید محصول) توسط کاربر انجام گرفته را به تعداد کل دفعاتی که کاربر به وب سایت شما سر زده است، تقسیم کنید.

اگر شغل شما در ارتباط با ارائه ی خدمات و سرویس هاست، شما بایستی تعداد کل دفعاتی را که شما به هدف خود رسیده اید (به عنوان مثال اشتراک سرویس از شما خریداری شده) را به تعداد کل کاربران تقسیم کنید.

بهینه سازی نرخ تبدیل پروسه ی بعدی است که بایستی بعد از آنکه سایت شما توسط کاربر مورد بازدید قرار گرفت، انجام دهید.

این پروسه به طور کلی متفاوت از بهینه سازی نرخ تبدیل سئو یا تبلیغات کلیکی که عمده ی تمرکزشان برروی بررسی و افزایش افرادی است که از طریق موتورهای جستجو به وب سایت وارد می شوند، تعداد کلیک های دریافتی و کلمات کلیدی که سبب افزایش نرخ ترافیک سایت می شوند، است.

نحوه ی محاسبه ی نرخ تبدیل

برای محاسبه ی این مقدار دو حالت بایستی در نظر گرفته شود:

1- حالتی که کاربر در هر بار بازدید از سایت بتواند یک خرید انجام دهد

تصور کنید که ما یک وب سایت تجارت الکترونیک داریم، در این حالت کاربر می تواند در هر بازدید از سایت ما خریدی را انجام دهد. بهینه سازی در این حالت یعنی تلاش کنیم که کاربر میزان خریدهای خود را افزایش دهد. به عنوان مثال اگر یک کاربر سه مرتبه به سایت ما سر زد، یعنی سه فرصت برای تبدیل او به مشتری واقعی که خریدی از ما انجام دهد، وجود دارد.

بگذارید دقیق تر به این موضوع و محاسبه ی نرخ تبدیل کاربری که سه مرتبه به سایت وارد شده است، بپردازیم:

بار اول بازدید: هیچ conversion ای رخ نمی دهد—کاربر به منظور آشنایی با سایت و گشت و گذار در اینترنت به وب سایت مراجعه کرده است.

بار دوم بازدید: کاربر یک آنتن از سایت خریداری می کند. یک conversion رخ می دهد.

بار سوم بازدید: کاربر مجددا به سایت مراجعه می کند و یک مجموعه ی جدید از چرخ دهنده ها و چراغ های چشمک زن را خریداری می کند. در این حالت نیز یک conversion رخ می دهد.

حال برای بدست آوردن نرخ تبدیل، می توانیم تعداد سفارش های انجام شده توسط کاربر را تقسیم بر تعداد دفعات بازدید او کنیم:

برای این کاربر خیالی ، نرخ تبدیل به صورت زیر خواهد بود:

محاسبه ی نرخ تبدیل برحسب تعداد بار بازدید (session):

محاسبه نرخ تبدیل

order: تعداد خریدها

session: تعداد بازدیدها

شما نیز می توانید برای بدست آوردن نرخ تبدیل سایت خود، تعداد سفارش های انجام شده را تقسیم بر تعداد کل دفعات بازدید از سایت نمایید.

نرخ تبدیل در سئو

2- اگر کاربر تنها بتواند یکبار در سایت ما خریدی را انجام دهد.

اینبار تصور کنید صاحب وب سایت دیگری هستید، کار شما فروش اشتراک ماهیانه سرویس ارسال خدمات است. در این حالت ممکن است کاربر شما چندین بار به سایت شما سر بزند اما زمانی که یکبار اشتراک را تهیه کرد، تا انتهای یک ماه آینده امکان تهیه و خرید اشتراک از سمت کاربر وجود ندارد.

بیایید یکبار دیگر یک مشتری فرضی را در نظر بگیریم:

بار اول بازدید: در مرتبه ی اول کاربر به سایت شما مراجعه می کند تا سرویس های موجود را بررسی کند و هیچ اشتراکی تهیه نمیکند. پس در این حالت هیچ conversion ای رخ نمی دهد.

بار دوم بازدید: کاربر اشتراک ماهیانه ی شما را تهیه می کند و در اینجا یک conversion رخ می دهد.

بار سوم بازدید: کاربر مجددا به سایت شما سر می زند اما اینبار هدف او تنها مطالعه ی مقالات و جستجو در سایت می باشد.

مشخص است که در این حالت ممکن نیست که کاربر در هر بار سرزدن به وب سایت اشتراکی را از شما تهیه کند و conversion ای رخ دهد. پس برای محاسبه نرخ conversion ها ما بایستی تعداد conversion ها را تقسیم بر تعداد کل کاربران مان کنیم، مثال:

محاسبه ی نرخ تبدیل برحسب تعداد کاربران (users):

نرخ تبدیل

پس بنابراین اگر کاربر یک سفارش در یک بازدید داشته باشد، نرخ تبدیل او برابر خواهد بود با: 100 درصد. 

شما نیز در وب سایت تان میتوانید تعداد کل سفارشات را تقسیم بر تعداد کل کاربران تان کنید:

نرخ تبدیل

بعد از بدست آوردن نرخ تبدیل نوبت به بهینه سازی این نرخ می رسد:

بهینه سازی نرخ تبدیل به 5 روش می تواند برروی سئو سایت شما تاثیر مثبت بگذارد!!

بهینه سازی نرخ تبدیل یا همان CRO اگرچه بطور مستقیم برروی افزایش ترافیک ارگانیک وب سایت ها و یا رتبه بندی در نتایج موتورهای جستجو (SERP) تاثیری نمیگذارد اما می تواند از لحاظ سئو مزایای متعدد دیگری داشته باشد.

این مزایا عبارتند از:

1- شناسایی بهتر مشتری حقیقی: بهینه سازی نرخ تبدیل سبب می شود تا شما بهتر بتوانید مخاطبین کلیدی و اصلی خود را شناسایی کنید و بدانید که از چه طریقی می توانید نیاز آنها را برطرف کنید.

CRO تلاش می کند تا مشتریان حقیقی بیزینس شما را شناسایی کند. باید بدانید که افزایش بدون هدف تعداد کاربران سایت هیچ ارزشی ندارد، مشتری ارزشمند است که یکی از اهداف شما را برآورده کند.

2- نرخ بازگشت سرمایه بهتر: نرخ تبدیل بالاتر به معنای نرخ بازگشت سرمایه ی بهتر و بیشتر است. با مطالعه و بررسی دقیق و مداوم رفتار کاربران، شما conversion های بیشتری را بدون نیاز به جذب مشتری بیشتر و با همان مشتریان قدیمی بدست خواهید آورد.

3- مقیاس پذیری بهتر: شما می توانید تنها با بهبود نرخ تبدیل فروشگاه خود و بدون نیاز به منابع و جذب مشتری بیشتر کسب و کار خود را توسعه دهید. در واقع شما می توانید با تبدیل کاربرانی که تنها به جستجو در سایت تان میپردازند به مشتریان واقعی که خریدی را در سایت تان انجام می دهند به توسعه ی کسب و کار خود بپردازید.

4- تجربه ی کاربری (UX) بهتر: هرچقدر کاربران احساس بهتر و زیباتری را در هنگام کار با وب سایت شما داشته باشند، تمایل بیشتری به ماندن در سایت شما خواهند داشت. CRO یکی از روش هایی است که به مطالعه ی روش های موثر در ایجاد تجربه ی کاربری بهتر برای مشتریان می پردازد. با استفاده از این روش ها شما ux بسیار بهتری را در وب سایت خود خواهید داشت. شک نکنید که کاربرانی که احساس بهتری در سایت شما دارند، ارتباط بهتری با شما برقرار خواهند کرد و حتی ممکن است بدون هرگونه چشم داشتی به تبلیغ برند شما نیز بپردازند.

5- اعتماد بیشتر: برای آنکه یک کاربر اطلاعاتی نظیر اطلاعات کارت اعتباری خود، ایمیل یا هر نوع اطلاعات شخصی دیگر خود را در سایت شما وارد کند، بایستی به سایت شما اعتماد کامل داشته باشد. باید بدانید که وب سایت تان نقش فروشنده ی اصلی فروشگاه تان را بازی می کند؛ پس درست مثل یک تیم فروش واقعی که بایستی حرفه ای، موقر و آماده ی پاسخ گویی به سوالات مشتریان باشند، وب سایت شما نیز بایستی این چنین رفتار و کنشی را در مقابل مشتریان تان داشته باشد تا بتواند اعتماد آنها را جلب کند.

کلید بهینه سازی موفق

به منظور بهینه سازی نرخ تبدیل، شما بایستی بدانید که کجا، چه چیزی را بهینه سازی کنید و اصلا برای چه کسانی این کار را انجام دهید. این اطلاعات پایه و اساس استراتژی های موفقیت آمیز در CRO هستند.

شک نکنید که اگر بدون گردآوری و بررسی این اطلاعات استراتژی خود را پیاده سازی و اجرا کنید، با شکست مواجه خواهید شد. در واقع تصمیم گیری های این چنینی اساسا سطحی و بی پایه هستند و در نهایت نتیجه ای جز اتلاف زمان و پول در بر نخواهند داشت.

روش های موجود در بهینه سازی را می توان به 3 بخش تقسیم کرد:

روش تجزیه و تحلیل

این متد، که به آن تجزیه و تحلیل داده های کمی نیز گفته می شود، به شما اطلاعات دقیقی در خصوص نوع رفتار کاربران تان در سایت شما می دهد. برای بدست آوردن این اطلاعات، شما بایستی از یک پلت فرم تجزیه و تحلیل وب مانند گوگل آنالیتیکس استفاده کنید و conversion های خود را دنبال کنید.

استفاده از یک چنین پلت فرم هایی می تواند به بسیاری از سوالات شما در خصوص نوع و میزان ارتباط کاربران با وب سایت تان پاسخ دهد. برخی از اطلاعاتی که این پلت فرم ها در اختیار شما قرار میدهند عبارتند از:

 • کاربران از کجا به وب سایت شما وارد شده اند؟ به عنوان مثال صفحه ی ورود آنها به سایت تان کدام یک از صفحات شما بوده است؟
 • کدام یک از ویژگی های سایت شما نظر آنها را به خود جلب کرده است؟ به عنوان مثال، بیشتر زمان خود را در کدام یک از قسمت های سایت شما گذرانده اند؟
 • کدام کانال و یا لینک، کاربران را به سایت شما هدایت کرده است؟ به عنوان مثال، کاربر شما در کجا لینک وب سایت شما را دیده است و برروی آن کلیک کرده است؟
 • کاربران شما از چه گجت ها و مرورگرهایی استفاده می کنند؟
 • کاربران شما چه افرادی هستند؟ (سن آنها، علاقه مندی های آنها و جمعیت آنها به چه صورت است).
 • در چه زمانی کاربر از سایت شما خراج شده است؟ به عنوان مثال در حین انجام چه عملیاتی و در کجا به conversion خود خاتمه داده است.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا بدانید در چه قسمت هایی بایستی تلاش خود را متمرکز کنید. با تمرکز و تلاش برروی بهبود قسمت هایی که بیشترین تاثیر مثبت را برروی کاربران داشته اند و توانسته اند بیشترین ارتباط را با آنها برقرار کنند، می توانید بهترین نتیجه و تاثیر مثبت را در سایت خود بدست آورید.

روش مردمی

همانطور که پیش تر نیز گفته شده در زمانی که وب سایت شما یک وب سایت بزرگ با محتویات متنوع و زیاد است، پلت فرم های تجزیه و تحلیل وب به لحاظ آنکه می توانند به شما کمک کنند تا بدانید که تمرکز و تلاش  خود را در چه قسمت هایی معطوف کنید تا بهترین نتیجه و برآیند را بدست آورید، بسیار موثر خواهند بود.

پس از استفاده از این پلت فرم ها، شما می دانید که رفتار کاربران در برابر سایت شما به چه صورت است، حال نوبت آن است که به بررسی دلیل رفتار آنها بپردازید.

متد متمرکز برروی افراد که به تجزیه و تحلیل کیفی داده ها نیز معروف است، در این مرحله به شما کمک می کند. شما می توانید از اطلاعات کمی که در مرحله ی قبل بدست آوردید استفاده کنید تا بدانید که از چه کسی در رابطه با نحوه ی ارتباطش با سایت تان اطلاعات کسب کنید و دلیل رفتارش را بپرسید. حقیقت آن است که شما نمی توانید وب سایت تان را برای تمام کاربران تان بهینه کنید و نظر همه ی آنها را جلب کنید، پس بایستی تمرکز خود را برروی مهم ترین و موثرین ترین مشتریان تان قرار دهید.

از چه طریقی می توانید از مشتریان خود اطلاعات کسب کنید؟

 • نظر سنجی درون سایت
 • تست کاربر
 •  نظرسنجی در رابطه با میزان رضایتمندی کاربر از سایت

تجزیه و تحلیل کیفی به سبب فراهم آوردن اطلاعاتی نظیر اطلاعات زیر سبب بهبود نرخ تبدیل (conversion) می شود، در واقع با این آنالیز شما متوجه خواهید شد که:

 • چرا مشتری به وب سایت شما علاقه مند شده است و با آن ارتباط برقرار کرده است؟ چرا آنها تصمیم به بازدید از سایت شما گرفته اند یا چرا آنها به یک صفحه ی خاص هدایت شده اند؟ کدام محصول یا صفحه ی سایت شما برای آنها جذاب بوده است؟
 • مزیت رقابتی شما برای آنها نسبت به رقبایتان چه بوده است؟ کدام ویژگی یا سرویس ارائه شده در سایت شما سبب شده تا تجربه ی خرید از شما برای مشتریان تان به نسبت سایر رقبایتان دلچسب تر و لذت بخش تر باشد؟
 • نظر مشتریان تان در رابطه با محصولات، سرویس ها و نقاط منفی سایت شما چه بوده است؟ مشتریان شما به چه صورت و با بکارگیری چه الفاظی در مورد محصولات و سرویس های ارائه شده توسط شما صحبت می کنند؟ در اصل نظر کاربران تان در رابطه با شما و وب سایت تان چیست؟

توجه کنید که اطلاعات خام به تنهایی نمی توانند به شما بگویند که چه عاملی موجب حضور یک کاربر به وب سایت شما شده است و یا اینکه شما چگونه می توانید تجربه ی کاربری بهتری را برای مشتریان خود فراهم آورید. اما زمانی که شما این اطلاعات را با داده های آنالیز شده در بخش کمی ادغام کنید می توانید درک بهتری از صفحاتی که بهترین فرصت های بهینه سازی و برقراری تعامل با مشتریان را برای شما فراهم می کنند، بدست آورید.

متد ناکارآمد

این مسئله در بسیاری از اشکال ممکن است، رخ دهد. برخی از روش های غیر موثر CRO عبارتند از:

 • روش های مبتنی بر حدس و گمان و نه بررسی و آنالیز رفتاری مشتریان.
 • روش هایی که صرفا به این دلیل آنها را انتخاب می کنید که رقیبان تان آنها را انتخاب کرده اند.
 • روش هایی که در آنها تغییرات را صرفا بر اساس نظرات مشتری که بالاترین مبلغ خرید را از شما داشته است، ایجاد کنید.

همه ی این روش ها یک نقطه ی مشترک دارند:

هیچ یک از آنها مبتنی بر داده و اطلاعات نیستند و پایه و اساس همگی بر حدس و گمان استوار است.

جمع بندی:

سعی کنید برای جمع آوری و آنالیز داده ها و اطلاعات زمان صرف کنید زیرا در این صورت است که نتایج شما ارزشمند خواهد بود، پایه و اساس قوی و محکمی خواهد داشت و شما می توانید به آنها تکیه کنید و به موفقیت دست یابید.

 


منبع: https://moz.com


مطالعه بیشتر:


رنگ بندی وب سایت

5 قدم تا راه اندازی استارتاپ!

لینک نوفالو چیست؟ این بار از زبان گوگل بشنوید

سئو تصاویر: 12 نکته برای جذب ترافیک ارگانیک بیشتر!

راهنمای جامع عکاسی از محصولات

سئو صفحه محصول

به ابهامی برخوردید یا سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید. تا سریع تر پاسخگوی شما باشیم.

تماس با ما!
021-91028610
بخش آموزش
پرسش های متداول
مرکز توسعه
همه چیز درباره API ها