رنگ بندی وب سایت

به مقاله ی امروز لایوگالری خوش آمدید!

بطور حتم زمانی که حرف از روش های موفقیت در کسب و کار در میان می آید، موارد بسیار زیادی به ذهن همه ی ما خطور می کند. برخی از این روش ها عبارتند از برندینگ، بکارگیری یک استراتژی واحد در مارکتینگ و یا سایر روش های این چنینی. اما یک ترفند جادویی ظریف وجود دارد که ممکن است هیچ گاه به میزان اهمیت آن و حجم تاثیر آن برروی مخاطبان خود توجه نکرده باشیم و آن هم رنگ بندی وب سایت است. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع  بپردازیم....

روانشناسی رنگ ها نظریه ای است که در آن به بررسی موضوع تاثیر رنگ ها بر رفتار ها، واکنش ها و احساسات مخاطبان می پردازد. شما می توانید در طراحی وب سایت خود از این موضوع بهره ببرید و از رنگ هایی استفاده کنید که مشاهده ی آنها توسط مخاطبین شما می تواند منجر به تفکر، احساس و یا حتی ارتباط با برند یا نام تجاری شما به شیوه ای که خودتان می خواهید، شود.

اجازه دهید در ابتدا نگاهی به روانشناسی رنگ ها و چگونگی بکارگیری آنها در جهت کسب موفقیت بیاندازیم. در ادامه، خواهیم دید که چطور ترکیب بندی رنگ ها در سایت می تواند برروی مخاطبان شما تاثیر مثبت بگذارد و آنها را به همان سمت و سویی سوق دهد که شما می خواهید.

سئو تصاویر: 12 نکته برای جذب ترافیک ارگانیک بیشتر!

روانشناسی رنگ ها

اگر تاکنون مطلبی در رابطه با موضوع روانشناسی رنگ ها نشنیده اید، پس با ما در این بخش همراه باشید.

روانشناسی رنگ ها "مطالعه ی رنگ ها به عنوان عاملی در تعیین نحوه ی رفتار انسان ها می باشد" به عبارت دیگر، به معنای آن است که رنگ ها چه تاثیری بر انسان ها و رفتار آنها می گذارند.

بر طبق روانشناسی رنگ ها، رنگ های مختلف می توانند منجر به حالات، احساسات و رفتارهای مختلفی در انسان ها شوند. با توجه به گستردگی و وسعت بحث متاسفانه نمی توانیم به بررسی دقیق تمامی رنگ ها بپردازیم، اما رنگ های اصلی رنگین کمان را برای شما شرح خواهیم داد.

روانشناسی رنگ ها

معانی رنگ ها:

قرمز: انرژی، هیجان، اشتیاق و خطر. رنگ قرمز برای مواردی بهتر است بکار گرفته شود که نیاز به جلب توجه مخاطب دارند.

نارنجی: شور، اشتیاق و شادی. رنگ نارنجی عموما در موارد سرگرم کننده و جالب یا به اصطلاح fun بکار گرفته می شود، از این رو چنانچه تمایل دارید برند شما به گونه ای جلوه کند که نشان دهد تجارت شما تجارتی جدی و خشن نیست می توانید از این رنگ استفاده کنید :).

زرد: رنگ آفتاب، زرد همیشه با شادی و سرور همراه بوده است. رنگ زرد نشان گر شوق وشور زاید الوصف است.

سبز: زمانی که افراد رنگ سبز را مشاهده می کنند، عمدتا به دو موضوع فکر می کنند: طبیعت و پول. اما باید گفت که در کنار یادآوری این دو موضوع خوشایند برای مردم، رنگ سبز خاصیت آرام بخشی فوق العاده ای نیز دارد و تماشای آن سبب آرامش می گردد.

آبی: رنگ آبی زیبا و محبوب. رنگ آبی سبب القای حس اعتماد به مخاطب می شود و از این رو در میان برندهای معروف بسیار پرطرفدار است تا آنجا که در بیش از نیمی از لوگوهای آنها از رنگ آبی استفاده شده است.

بنفش: رنگ بنفش، رنگی است که نمایانگر شکوه و جلال است؛ این رنگ می تواند اعتبار و عظمت را یادآور شود.

صورتی: با وجود آنکه بطور کلی از رنگ صورتی اکثرا در برندهای بانوان استفاده می شود اما می توان با استفاده ی درست و بجا از این رنگ در برندهای آقایان حس جوانی و قدرت را به آنها نیز القا کرد.

صبر کنید!! با استفاده از این هشتگ می توانید رنگ صورتی را در برندهای مردانه دنبال کنید: realmenwearpink#

همچنین رنگ صورتی نماد Breast Cancer Awareness (آگاهی از سرطان سینه) می باشد و همین امر سبب می شود تا حس بشر دوستانه و خیر خواهانه ای نیز با آن به مخاطب القا شود.

شاید برای شما جالب باشد: تولید محتوای مبتنی بر سئو!

مشکی: رنگی کلاسیک، براق و مدرن. رنگ مشکی یک رنگ لاکچری است و برای برندهای سطح بالا پیشنهاد می شود.

سفید: گاهی بی رنگی بهترین رنگ است. رنگ سفید عموما در برندهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و عمدتا جهت تاکید و تایید است.

خاکستری: اگر برند شما یک برند کاملا جدی است، رنگ خاکستری بهترین رنگ جهت استفاده در آن می باشد. رنگ خاکستری رنگی بالغ، معتبر، توانا و نمایانگر تجارت است.

استفاده ی درست از ترکیب رنگ های مختلف جهت جذب احساسات دیگران

با استفاده ی درست و بجا از رنگ ها در ترکیب بندی سایت تان می توانید کاربران تان را به انجام کاری که می خواهید وادار کنید!!!

استفاده از کدام رنگ بندی در سایت می تواند کاربران را هیجان زده کند؟

بسته به مدل تجاری مورد استفاده شرکت تان، شما ممکن است بخواهید سطوح مختلفی از شور و هیجان را به مخاطبتان القا کنید. به یاد داشته باشید که کاربر هیجان زده ممکن است دست به کارهای زیادی بزند، یکی از این کارها خرید کردن است :).  یکی از نمونه های بسیار خوبی که در آن ادمین سایت بایستی بتواند کاربر را هیجان زده کند برندهای مربوط به کودکان است. کودک هیجان زده به خوبی می تواند پدر و مادر خود را وادار به خرید پوشاک، اسباب بازی و هرآنچه که فروشگاه شما عرضه می کند، کند؛ در نتیجه در این جا هیجان برابر است با کسب بازار.

رنگ بندی سایت مناسب کودکان

اما مسئله ی اصلی اینجاست که چگونه کاربر را هیجان زده کنیم؟

با استفاده از رنگ های روشن و پر جنب و جوش و البته متناسب با سلیقه ی مخاطب.

استفاده از کدام رنگ بندی در سایت می تواند کاربران بیشتری را جذب کند؟

همان طور که پیش از این نیز گفته شد رنگ های مختلف می توانند موجب واکنش های مختلف در گروه های مختلف افراد شوند. اما یکسری رنگ ها وجود دارند که عموما مورد قبول افراد هستند و حس اقتدار، وفاداری و های کلاس بودن را برای یک برند به ارمغان می آورند و سبب می شوند تا مخاطبان آنها نتوانند پایین تر از استاندارد آنها خریدی را انجام دهند.

سوال اینجاست: از کدام رنگ ها استفاده کنم که از نظر عموم مردم جذاب و خوشایند باشد؟ سبز و آبی.

رنگ بندی سایت

طبق تحقیقات اخیر، رنگ سبز و آبی هم مورد پسند آقایان و هم مورد پسند بانوان بوده است، بطوری که 35 درصد از خانم ها و بیش از 57 درصد از آقایان ادعا کرده اند که رنگ آبی رنگ مورد علاقه ی آنها می باشد و 14 درصد از هردو گروه رنگ سبز را به عنوان رنگ مورد علاقه انتخاب کرده اند.

در  نتیجه: استفاده از این دو رنگ سبب می شود تا شما بتوانید تعداد بیشتری از افراد را خوشنود و راضی نگه دارید. 

استفاده از کدام رنگ بندی در سایت می تواند اعتبار بیشتری به شما ببخشد؟

اگر تجارت شما یک تجارت کاملا رسمی و جدی است چیزی که شما بایستی به دنبال آن باشید هیجان نخواهد بود بلکه کسب اعتبار بیشتر خواهد بود.

به منظور کسب اعتبار بیشتر شما می توانید از ترکیب رنگ های خنثی و رنگ های تاکیدی استفاده کنید.

مردم عموما از رنگ های مشکی، خاکستری و قهوه ای در کاربردهای جدی و رسمی استفاده می کنند. اگر هدف شما در اداره ی سایت تان نمایش جلوه ای رسمی از تجارت خود است، پیشنهاد می شود که از رنگ های نام برده شده استفاده کنید.

رنگ بندی سایت

استفاده از کدام رنگ بندی در سایت می تواند حس اعتماد بیشتری به مخاطب القا کند؟

اگر می خواهید به عنوان یک برند قابل اطمینان و اعتماد شناخته شوید از رنگ آبی استفاده کنید. رنگ آبی رنگی است که حس اعتماد را در افراد افزایش می دهد و گزینه ی بسیار مناسبی است برای آنکه شما بتوانید خود را به عنوان یک برند قابل اعتماد معرفی کنید.

شاید باور آن سخت باشد اما همین یک علت سبب شده است تا در بیش از 50 درصد از لوگوهای امریکایی خط و مشی از رنگ آبی وجود داشته باشد.

رنگ بندی سایت

سخن پایانی:

مدل تجاری کسب و کار خود را به دقت بررسی کنید، خود را به جای مخاطب قرار دهید و فکر کنید که اگر چه رنگ بندی در سایت استفاده میشد برای شما جذاب تر بود.  

همیشه سعی کنید خود را در جایگاه مشتری قرار دهید و با حفظ احترام به او کسب و کار و فروش خود را رونق دهید. 

منبع: www.99designs.com

 

به ابهامی برخوردید یا سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید. تا سریع تر پاسخگوی شما باشیم.

تماس با ما!
021-91028610
بخش آموزش
پرسش های متداول
مرکز توسعه
همه چیز درباره API ها