محتوای جامع و کامل از نظر گوگل چه محتوایی است؟

محتوای جامع و کامل از نظر گوگل چه محتوایی است؟

مقاله ی امروز را با یک سوال آغاز می کنیم، از نظر موتور جستجوی گوگل چه محتوایی کامل و جامع است؟ زمانی که گوگل مدعی می شود که به محتواهای جامع اهمیت می دهد، منظور چیست؟ در مقاله ی این هفته به سراغ این موضوع مهم و ارزشمند رفته ایم تا به شما بگوییم که معیارهای ارزیابی محتواهای با کیفیت و ارزشمند چه چیزهایی است.

به مقاله ی امروز لایوگالری خوش آمدید!

در ابتدا لازم است بدانیم که محتوای جامع از نظر گوگل برای موارد متفاوت، مختلف است. به عنوان مثال یک صفحه ی ارزشمند در زمینه ی تجارت الکترونیک با یک صفحه ی مفید در زمینه ی تاریخچه ی فوتبال فرق می کند. می توان گفت که این موضوع به شدت به کوئری هایی که توسط کاربران پرسیده می شود بستگی دارد و زیرا هدف آنها از هر کوئری چیز متفاوتی است و با هر نوع کوئری به دنبال موضوعی خاص هستند.

امیدواریم امروز بتوانیم با این مقاله شما را در این زمینه که چه محتوایی مناسب یک کوئری خاص است آشنا نماییم.

همان طور که در تصویر زیر نشان داده شده است 5 عامل در ایجاد یک محتوای موثر و مفید تاثیرگذار خواهد بود، که در زیر به شرح هریک از این ها می پردازیم:

1- هدف

از هدف آغاز می کنیم. تصور کنید که کاربری کوئری  Guide to Buying a House(یا راهنمای خرید خانه) را جستجو می کند. قبل از اینکه به ابزارهای تحقیقاتی کلمات کلیدی و یا هرچیز دیگری توجه کنیم، ابتدا بایستی به همین کوئری فکر کنیم، به این که کاربری که این کوئری را مورد جستجو قرار داده به دنبال چه هدفی بوده؟

اولین چیزی که توجه ما را به خود جلب می کند کلمه ی Guide (یا همان راهنما) است. خب مسلما کسی که کلمه ی کلیدی راهنما را استفاده می کند به دنبال محتوایی مختصر و مفید نیست بلکه به دنبال صفحه ای جامع و کامل در موضوع مورد نظر خود می باشد.

google-search

دومین چیزی که به چشم می آید عبارت Buying a House (یا خرید خانه) است، با خواندن این عبارت متوجه می شویم که کاربر به دنبال یک فرآیند است و این فرآیند چیزی شبیه به افزودن یک محصول به سبد خرید در سایت آمازون نیست. در واقع، این کاربر نیاز به راهنمایی به صورت گام به گام و پله به پله دارد.

حال به کل عبارت بطور یکجا توجه می کنیم،  Guide to Buying a House(راهنمای خرید خانه) از این عبارت چنین برداشت می شود که شخصی که آن را مورد جستجو قرار داده است با احتمال زیاد هرگز خانه ای نخریده است. در اینجا لازم است کاربر خود را درک کنیم، بایستی بدانیم که این کاربر به دنبال یک محتوای بسیار کامل و جامع، در واقع یک راهنمای از صفر تا صد برای موضوع مورد نظر خود می باشد.

2- نتیجه و پیامد

مورد شماره ی دو آن چیزی است که از مطالعه ی یک محتوا حاصل می شود، بررسی این مورد نیز بایستی قبل از بکارگیری هرگونه ابزار تحقیقاتی کلمات کلیدی انجام پذیرد. منظور از این مورد آن است که خواندن این مطلب چه تاثیری برروی کاربر می گذارد؟ به عنوان مثال، نتیجه و پیامد جستجوی عبارت  Guide to Buying a House(راهنمای خرید خانه)، یک تصمیم گیری بزرگ اقتصادی خواهد بود، یک خرید بزرگ. در واقع شما باید بدانید که این راهنما می تواند برروی جنبه های مالی، رفاهی و شادی زندگی یک فرد تاثیر بگذارد و این چیزی است که در سند رتبه بندی گوگل به نام YMYL (your money, your life) نام گذاری شده است.

Implications

این مدل صفحات بایستی با استاندارد بالا و مبتنی بر قوانین حاکم بر جامعه ایجاد شوند. باید بدانید که اگر شخصی محتوای این چنینی را مطالعه می کند، در واقع در پی یافتن راهنمایی به جهت تصمیم گیری های اقتصادی و چگونه خرج کردن پول خود است. پس ما سئوکاران و نویسندگان محتوا بایستی بدانیم که صفحه ای که ایجاد می کنیم باید استاندارد بسیار بالایی داشته باشد. خواندن این مطلب می تواند سبب جلب اعتماد کاربران شود، شما می توانید با استفاده از نقل قول کردن نظر متخصصان در این باره و یا حتی نگارش کل مقاله توسط یک متخصص به این موضوع کمک کنید. مواردی که در اینجا ذکر شد تنها اندکی از موضوعاتی است که می تواند سبب جلب اعتماد کاربران و ایجاد یک محتوای جامع شود.

3- زیرمجموعه ها

موضوع شماره ی سه، بحث زیر مجموعه ها می باشد. در این جا ما از طریق دو روش به بحث در رابطه با یافتن زیرمجموعه ها می پردازیم و برای این کار از ابزار  Moz Keyword Explorer استفاده می کنیم.

استفاده از ابزار Keyword Explorer به جهت یافتن زیرمجموعه ها

 در این ابزار شما می توانید به دو روش مختلف به جستجوی کلمات کلیدی و کلمات مرتبط با آنها بپردازید. در روش اول می توانید در تکست باکس (فیلد) موجود در این صفحه کوئری مورد نظر خود مانند "buy a house" یا "home buying" را سرچ و جستجو کنید، نتیجه ی این کوئری لیستی از کلمات کلیدی و عباراتی خواهد بود که با موضوع مورد نظر شما مرتبط می باشند و شما می توانید از آنها در صفحه ی مورد نظر خود استفاده کنید. این روش یکی از راهکارهای بسیار مفید می باشد زیرا با این کار شما خواهید توانست محدوده و حوزه ی عملکرد مورد نظر خود را مشخص کنید. به عنوان مثال، در مورد بالا می توانید متوجه شوید که کسانی که بدنبال خرید خانه هستند معمولا چه عباراتی را مورد جستجو قرار می دهند.

Subtopics

بعلاوه، در این ابزار شما می توانید بوسیله ی url ها نیز سرچ انجام دهید. به عنوان مثال پس از آنکه کلمه ی کلیدی مورد نظر خود را که می خواهید صفحه ی مورد نظر شما در نتیجه ی جستجوی آن یافت شود را انتخاب کردید، می توانید آن  را جستجو کنید و سه url اول در نتیجه ی جستجوی خود را در این ابزار وارد نمایید و با یکدیگر مقایسه کنید.

نتیجه ی این کار یافتن سایر کلمات کلیدی خواهد بود که سه صفحه ی اول گوگل در آنها نیز رتبه ی بالایی دارند. این یک روش فوق العاده برای یافتن سایر کلمات کلیدی ممکن است که شما می توانید در صفحه ی مورد نظر خود استفاده نمایید.

4- سوال

مرحله ی چهارم مرحله ی سوال پرسیدن است. پس از یافتن لیستی از زیر مجموعه ها، شما بایستی به دنبال لیستی از سوالاتی باشید که مخاطبان شما به دنبال یافتن پاسخ آنها می باشند. بدین منظور شما می توانید از دو ابزار Answer the Public و Keywords Everywhere استفاده نمایید. این دو مورد دو ابزار بسیار مفید و کارا در این زمینه می باشند. این دو ابزار متاسفانه هردو با زبان فارسی هماهنگی ندارند، اما می توانید در محتواهای انگلیسی از آنها استفاده نمایید همچنین می توانید ابزارهایی نظیر این ها را در وب سایت های فارسی نیز بیابید.

از ابزار Answer the Public به جهت استخراج سوالات مرتبط با حوزه فعالیت خود استفاده کنید!

اگر تا بحال از این ابزار استفاده نکرده اید باید بدانید که یک وسیله ی بسیار جذاب و کاربردی است. شما می توانید در این سایت کلمه ی کلیدی مورد نظر خود را وارد نمایید تا صدها سوال در آن حوزه به شما ارائه شود. به همین آسانی! توجه داشته باشید که هرچه کوئری مورد جستجوی شما کلی تر باشد، لیست سوالات شما بزرگ تر خواهد بود. به عنوان مثال با جستجوی عبارت " buy a house" شما لیستی این چنینی خواهید داشت:

Answer the Public

افرادی که به دنبال چگونگی خرید خانه هستند، در پی یافتن پاسخ این سوالات می باشند. به طور حتم یک صفحه ی جامع و کامل به این سوالات پاسخ خواهد داد اما آیا پاسخ این سوالات با یکدیگر همپوشانی ندارند؟ چگونه می توان این سوالات را دسته بندی و اولویت بندی کرد؟ چگونه می توان مهم ترین سوالات را برای صفحه ی مورد نظر خود برگزید؟

از ابزار Keywords Everywhere استفاده نمایید!

این مرحله همان جایی است که می توانید در آن از ابزار Keywords Everywhere استفاده نمایید. به عنوان مثال می توانید از این ابزار در جهت عباراتی که 50 بار یا بیشتر در یک ماه مورد جستجو قرار گرفته اند، استفاده نمایید. با این روش دیگر به عنوان مثال به جای پاسخ به 100 سوال تنها نیاز دارید تا به 10 سوال پاسخ دهید.

5- ترند

مرحله ی پنجم و شاید آخر در زمینه ی ایجاد محتوای جامع توجه به زمان است. بسیاری از عبارات هستند که جستجوی آنها به فصل و ماه نیز بستگی دارد. برای بررسی این موارد می توانید از ابزار  Google Trends استفاده نمایید. به عنوان مثال ما عبارت "buy a house" را در این ابزار جستجو کردیم و از نتیجه ی آن متوجه شدیم که در 5 سال گذشته اوج جستجوی این عبارت در ماه اوت تا اوایل بهار بوده است و بعد از آن در تاسبتان کاهش می یابد و در تعطیلات به کمترین میزان خود می رسد. حال شما می توانید از این اطلاعات استفاده ی بسیار مفیدی در زمینه ی ایجاد یک محتوای جامع بکنید، زیرا می توانید در رابطه با این موضوع که چه فصلی اوج خرید خانه است یا چه زمانی نباید به دنبال خرید خانه بود و یا اینکه در چه فصلی هزینه ی خرید خانه کمتر است، استفاده نمایید.

Trends

در انتها، باید بدانید که این ها تمامی مواردی نیستند که شما بایستی در زمان ایجاد یک محتوای جامع به آنها توجه کنید. بایستی به دقت به هدف و نتیجه ی کار خود فکر کنید و بعد از آن شروع به ایجاد محتوای مناسب کنید. سعی کنید تمامی جوانب موثر در ایجاد یک محتوای موثر در زمینه ی کاری خود را در نظر بگیرید. امیدواریم مقاله ی امروز نیز برای شما کارایی لازم را داشته باشد و بتوانید از آن در زمان ایجاد محتوای رقابتی برای سایت خود بهره ببرید.

منبع مقاله لاتین: وب سایت moz.com

 

به ابهامی برخوردید یا سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید. تا سریع تر پاسخگوی شما باشیم.

تماس با ما!
021-91028610
بخش آموزش
پرسش های متداول
مرکز توسعه
همه چیز درباره API ها