چه نوع محتوایی مناسب فیلد کاری من است؟

در مقاله ی 10 نوع محتوای موثر در سئو! به بررسی انواع محتوای موثر در سئو پرداختیم. اما آیا تمام این نوع محتواها برای فیلد کاری ما مناسب هستند؟ کدام یک تاثیر بیشتری دارند؟ این موضوع دقیقا همان چیزی است که ما در این مقاله به دنبال آن رفته ایم و سعی کرده ایم به تمام سوالاتی که برای شما در این زمینه پیش امده است پاسخ دهیم.

همراهان عزیز لایوگالری به مقاله ی امروز ما خوش آمدید!

قبل از هرچیز لازم است بدانید این که چه نوع محتوایی مناسب فیلد کاری شما است تنها دغدغه ی شما نیست.در سایت های بزرگ نظیر MOZ نیز کارشناسان بازاریابی محتوا در زمان ایجاد محتوا این سوال را از خود می پرسند.آنها در زمان ایجاد محتواهای مربوط به  SEO، بازاریابی اینترنتی و یا هرگونه محتوای دیگری این سوال را از خود می پرسند. برای پاسخ به این سوال بایستی ابتدا بدانیم کاربران به دنبال جستجوی چه عباراتی در موتورهای جستجو می باشند. به طور کلی می توان گفت که عبارات مورد جستجوی کاربران به سه دسته ی عمده تقسیم می شوند و هر دسته احتیاج به محتوای خاص خودش را دارد.

هدف کاربران در جستجوهای اینترنتی چیست؟ کاربران به دنبال چه مواردی هستند؟

overview-seo-content-marketing

بطور کلی می توان گفت اگر کاربران به دنبال کلمات کلیدی  Transactional (عباراتی که در آن کاربر به دنبال خرید یک محصول فیزیکی و یا سرویس است. مثال: کاربر عبارت خرید گوشی تلفن همراه آیفون 10 و یا دانلود کتاب سمفونی مردگان را سرچ می کند) و یا Navigational (عباراتی که در آن کاربر به دنبال جستجوی یک سایت خاص است. مثال: کاربر عبارت دیجی کالا و یا لایوگالری را سرچ می کند)، هستند محتواهای بازاریابی مناسب آنها نمی باشند آنها دقیقا می دانند به دنبال چه چیزی هستند و اگر به جای صفحه ی خرید محصول صفحه ی محتوای آموزشی به آنها نمایش داده شود به سرعت از سایت خارج می شوند. اما اگر کاربر به دنبال کلمات کلیدی informational (عباراتی که کاربر با استفاده از آنها سعی در یافتن اطلاعات در خصوص موضوعی دارد. مثال: کاربر عبارت نحوه ی پرورش کاکتوس را جستجو می کند) باشد، محتواهای بازاریابی برای آنها مناسب می باشند. می توان گفت بسیاری از جستجوهای انجام شده در اینترنت از نوع سوم می باشند و بسیاری از محتواهای ایجاد شده به جهت بازاریابی محتوایی تولید شده اند و هدف آنها فراهم نمودن اطلاعات مورد نظر کاربر و سپس آشنایی او با برند مورد نظر می باشد. اگر محتوایی که ایجاد شده است مفید باشد و مورد توجه قرار گیرد در این زمان کاربر به مرحله ی آشنایی با یک برند جدید و بررسی محصولات و خدمات آنها می رسد.

اما چه مواردی می توانند برای کوئری های informational در نظر گرفته شود:

1- ایجاد صفحه ی پرسش و پاسخ و توضیح جواب بصورت مختصر و مفید  

2- ایجاد یک محتوای مقایسه ای که در آن انواع مختلف اطلاعات، محصولات، سرویس ها بررسی شده اند و در همان صفحه موارد دیگری که کاربر ممکن است به دنبال جواب خود به آنها نیز سر بزند، آورده شده اند.

3- صفحات بررسی اجمالی

4- فراهم کردن صفحاتی که در آنها به بررسی مواردی پرداخته شده است که ممکن است مخاطبان شما صرفا به جهت کنجکاوی به دنبال آنها باشند.

5- ایجاد منابع حرفه ای و کاملا علمی

6- اکتشافات چند رشته ای

همان طور که می دانید انواع بسیار بیشتر و متفاوت تری از کوئری ها ممکن است توسط کاربران ایجاد گردد اما نترسید....تنها کاری که لازم است شما انجام دهید آن است که از خود بپرسید که اکثر کاربرانی که این عبارت را جستجو می کنند به دنبال چه چیزی هستند و هدف نهایی آنها چیست، با این کار می توانید لیست بالا را برای مخاطب خود محدود کنید.

چه محتواهایی در صفحه ی نتایج جستجو نمایش داده خواهند شد؟

overview-seo-content-marketing

منظور از این سوال دو چیز است، یک چه مواردی نمایش داده می شوند و دو این محتواها چه فرمتی دارند. با جستجوی کوئری مورد نظر خود می توانید مواردی را که در حال حاضر نمایش داده می شوند را مشاهده نمایید، از آنها ایده بگیرید و حتی از این ایده در جهت نوآوری و خلاقیت خود استفاده کنید. بطور کلی موارد زیر در نتایج جستجوها نمایش داده می شوند:

1- 10 لینک آبی صفحات مختلف و تبلیغات (این مورد یکی از قدیمی ترین انواع فرمت های نمایش داده شده است که به تازگی تصاویر بکار رفته در آنها نیز نقش مهمی را در نتایج جستجو ایفا می کنند.)

2-  تصاویر و یا گالری های مصور و یا حتی داده های پیچیده ای که از طریق نمودارها نمایش داده شده اند.

3- اخبارهای کوتاه و بلند  

4- ویدئو

همچنین ممکن است با لینک های دیگری نظیر "پاسخ های کوتاه، مردم همچنین پرسیده اند و یا موارد مشابه" برخورد کنیم. این لینک ها کاربران را به سمتی سوق می دهند که سایر کاربران پیش از آنها بدنبال آنها بوده اند. بطور معمول می توان گفت محتواهایی در قسمت "مردم همچنین پرسیده اند" قرار میگیرد که بصورت اکتشافات چند رشته ای، صفحات راهنمای چند صفحه ای و یا یک دسته بندی جامع می باشند. در قسمت پاسخ های کوتاه نیز معمولا یک پاسخ صریح و مختصر، یک محتوای همیشه سبز و یا مقاله ای که مدام به روز می شود، می تواند قرار گیرد.

با ما همراه باشید تا در مقالات آینده در رابطه با بازاریابی محتوا شما را بیشتر راهنمایی کنیم.....

 

به ابهامی برخوردید یا سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید. تا سریع تر پاسخگوی شما باشیم.

تماس با ما!
021-91028610
بخش آموزش
پرسش های متداول
مرکز توسعه
همه چیز درباره API ها