چه زمانی از Page و چه زمانی از Group در شبکه های اجتماعی استفاده کنیم؟

 مطمئنا با شبکه های اجتماعی زیادی آشنا هستید و شاید روزانه بارها به آن ها سر بزنید اما اگر بخواهید به طور دقیق تر با این شبکه ها آشنا شوید، باید ابتدا به ماهیت هر کدام دقت کنید. در واقع هر کدام از شبکه های اجتماعی دارای ویژگی هایی هستند که کاربران را به یک سری اهداف خاص می رسانند. اما می توان گفت دو شبکه ی اجتماعی گوگل پلاس و فیس بوک دو شبکه ای هستند که تقریبا جامع هستند از این رو بسیاری از کاربران در آن حضور دارند. حضور کاربران متعدد موجب شده که بازاریابان این فرصت را مغتنم شمارند و شروع به فعالیت های بازاریابی نمایند. البته فیس بوک و گوگل پلاس هم امکاناتی برای بازاریابان در نظر گرفته اند که شامل صفحه یا پیج و گروه می باشد. در کنار تمام این امکانات، یک بازاریاب وقتی می خواهد از این سرویس ها استفاده کند، واقعا سر در گم می شود. سوالی که بسیاری از بازاریابان می پرسند این است که آیا باید از پیج و گروه هم زمان استفاده کنیم؟ به طور کلی پیج بهتر است یا گروه ؟ ویژگی های گروه چیست و چه تفاوتی با پیج دارد.

آرتا امروز قصد دارد به پاسخ این سوال بپردازد:

ویژگی های Page در شبکه های اجتماعی

یکی از امکانات در شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و گوگل پلاس امکان ایجاد پیج اختصاصی است. در واقع ی یک بازاریاب می تواند به راحتی و به رایگان یک پیج را ایجاد کند و شروع به فعالیت های بازارایابی و برندینگ نماید. بعد از اینکه فرد یک پیج را ایجاد کرد، و آن را تکمیل کرد می تواند شروع به تولید محتوا کند. مطالبی که در پیج قرار داده می شود، به ترتیب تاریخ قرار می گیرند و کاربران می توانند روی مطالب نظر دهی کنند، آن را لایک کنند و حتی به اشتراک بگذارند. به طور کلی پیج صفحه ای تک تعاملی است یعنی فقط مدیر پیج می تواند محتوایی را ایجاد کند و دیگران آن را مطالعه کنند و روی آن نظر ارسال کنند. عموماکاربران پیج محبوب خود را برای دریافت اطلاعات بیشتر لایک می کنند. هر چه لایک صفحات بیشتر باشد، نشان از محبوبیت موضوع دارد. یک پیج بهترین انتخاب برای ارتباط هنرمندان و برند ها با طرفداران است.

ویژگی های گروه در شبکه های اجتماعی:

اگر کمی به دوران مدرسه بازگردید، بیاد خواهید آورد که برای برخی از درس ها که نیاز به تعاملات بیشتر دانش آموزان با یکدیگر بود، معلم ها شما را گروه بندی می کردند. در واقع در گروه به اظهار نظر، می پرداختید و موضوع را بهتر درک می کردید و درنهایت هم فعالیتی ارزشمند را در قالب گروه های چند نفری انجام می دادید. در فیس بوک نیز این مفهوم به طور کامل وجود دارد. شما می توانید طرفداران موضوع خاصی را به منظور اظهار نظر دور هم جمع کنید و از نظرات سازنده ی آن ها بهره مند شوید. در گروه بر خلاف پیج کاربران می توانند پست ارسال کنند. همچنین در گروه هم می توان روی دیگر پست ها، نظر داد، لایک کرد و آن ها را به اشتراک گذاشت. جالب است بدانید که می توانید یک پست خاص را به عنوان اولین پست قابل نمایش در گروه سنجاق ( پین ) کنید. برخلاف پیج که پست ها بر اساس زمان ارسال ترتیب بندی می شوند، در گروه، پستی بالاتر قرار می گیرد که آخرین فعالیت روی آن انجام شده باشد.

چه زمانی از پیج استفاده کنیم؟

زمانی که قصد دارید برند خود را توسعه دهید و از فرصت برندینگ در شبکه های اجتماعی استفاده کنید می توانید یک پیج ایجاد کنید. از طرفی اگر دارای یک محصول هستید و می خواهید از طریق شبکه های اجتماعی در مورد آن اطلاع رسانی کنید، می توانید از پیج استفاده کنید.

چه زمانی از گروه استفاده کنیم؟

زمانی که برند شما معتبر شد و از سوی کاربران مورد استقبال قرار گرفت کم کم شاهد اظهار نظر ها در مورد برند و محصولات خواهید بود. برای چنین زمانی بهتر است که یک گروه را ایجاد کنید و هواداران خود را به آن متمایل کنید و در نتیجه از نظرات آنان بهره مند شوید. البته گروه دارای تنظیماتی است که به شما امکان می دهد مدیریت بهتری روی آن داشته باشید اما در پیج محدودیت ها بسیار کمتر است و امکانات چندان محدود کننده ای در دسترس مدیر پیج قرار ندارد.

دانستنی های فعالیت در پیج و گروه و تفاوت آن ها

به طور کلی از آن جا که پیج یک صفحه ی تک تعاملی است مدیریت کاربران و حتی جذب آنان بسیار سخت از فعالیت در گروه است. بنابراین مدیر یک پیج که عموما آن را ادمین می نامند، باید دارای توانایی و خلاقیت زیادی باشد تا بتواند کاربران را به خود جذب کند. البته کاربران ممکن است از صفحه مورد نظر دیدن کنند ولی اینکه صفحه مورد پسندشان واقع شود که آن را لایک کنند، به تلاش و خلاقیت و البته محبوبیت بستگی دارد. البته فراموش نکنید که برای موفقیت در شبکه های اجتماعی، چه در گروه و چه در پیج نیاز به استراتژی دارید اما از آن جا که ماهیت پیج با گروه تفاوت دارد، باید استراتژی های کار کردن روی پیج حساب شده تر، دقیق تر و خلاقانه تر باشد.

 

به ابهامی برخوردید یا سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید. تا سریع تر پاسخگوی شما باشیم.

تماس با ما!
021-91028610
بخش آموزش
پرسش های متداول
مرکز توسعه
همه چیز درباره API ها